Acil ve Afet Derneği Resmi Web Sitesi
ANASAYFA MEVZUAT YÖNETİM ŞUBELER FORUM ANKETLER RESİMLER VİDEOLAR SPONSORLAR İLETİŞİM
Button For Website by Vista-Buttons.com v5.7

SON HABERLER

ANKET

2019'da Yapacağımız Uluslarası Afet Fuarı ve Kongresinin Ana Teması Sizce Ne Olmalıdır?Tüm Anketler

Afet Potansiyelleri, Afet Planları ve STK İşbirliği

İlhan ÖZTÜRK

23/Nisan/2011, 14:35

İlhan ÖZTÜRK

Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar...

Yaşadığımız zamanda afet ve olağan dışı durumların (ODD) her türlüsü ve iç içe olan çeşidiyle karşı karşıyayız. Afete müdahale edenler ve planlayıcılar bu güne kadar izole-tek bir afet potansiyeline karşı hazırlık içerisindeyken, deprem-tsunami-nükleer yayılım ve ardından konut ve iaşe-ibade problemleriyle karşı karşıya kalınca bu güne kadar oluşan tüm müdahale modelleri-planları altüst oldu. Sözün kısası planlayıcılar-yöneticiler ve operasyonel birimlerin bundan böyle birleşik afet potansiyellerine karşı müdahale planları ve modelleri geliştirmek zorundadırlar. Artık sadece deprem, sadece tsunami, sadece endüstriyel bir kaza, tek başına sel ve su taşkını, izole bir toplumsal hareket veya terörist atak olmuyor. Bütünleşik afet potansilleri risklerimiz olmuş durumda...

 Bu durumda planlama, yönetim ve müdahalecilerin de birlikteliği zorunlu olmaktadır. Afet ve ODD'lara karşı alınacak önleyici tedbirler günümüzde daha önemli bir durum haline gelmiştir. Multidisipliner bir yaklaşım modeliyle bu konuya yaklaşmak gerektiği aşikardır. Böyle bir yaklaşım ortaya konmadığında en son Japonya'da meydana gelen deprem ve ardından yaşanan tsunami ve nükleer yayılımda yaşananların dünyanın her yerinde yaşanabileceği unutulmamalıdır. Kaldı ki Japonya muhtemel afet potansiyellerine karşı dünyada en hazırlıklı olan ülkelerin başında gelir.

İl afet planları yapılırken artık bir standart model geliştirilmelidir. Bu model esnek, geliştirilebilir ve gerçekçi olmalıdır. Bütün bölgelere uyarlanabilir, risklere ve afet potansiyellerine göre modellenebilir olmalıdır. Asıl önemli olan bütün planlama ve müdahalede görev yapacak olan birimlerin (SAR, Sağlık, İtfaiye, Kolluk Güçleri, TSK, STK...) birlikte afet önleme ve müdahale modelleri üzerinde çalışmalı, il düzeyinde (SAR, Sağlık, İtfaiye, Emniyet, Bayındırlık, Tarım, Çevre ve orman, Milli Eğitim, STK...) ve ulusal planlamalar (Bakanlıklar ve müdahil diğer kurum ve kuruluşlar...) yapılırken mutlaka sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle bütünleşik bir genel plan ortaya konmalıdır.

Tam da bu noktaya gelmişken; Derneğimizin kuruluş amacının ve projeksiyonlarından birinin de bu tür örnek çalışmaları gerçekleştirmek ve kamuya ışık tutacak bilimsel çalışmaları ortaya koymak olduğunu ifade etmet isterim. Bu amaçla konunun uzmanı kişi ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütülmektedir. Üniversitelerin ilgili birimleri ile ortak çalışmalar yapılmakta ve bilimsel çalışmaların temelleri atılmaktadır.

2011 yılı içerisinde 2 üniversitemizin de desteği ile "Afet Sempozyumu" düzenlenmesi çalışmalarımız halen devam etmektedir. Ayrıca bazı standart formların hazırlanması, spesifik ve genel planlama modelleri konusunda kitap ve kitapçık basımı çalışmaları yapılmaktadır. Biri ulusal diğeri uluslararası olmak üzere iki büyük proje çalışmamız devam etmektedir.

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) arasındaki işbirliğine örnek bir çalışma olması açısından Yeryüzü Doktorları (YYD) Derneği ile yapacağımız protokol ve işbirliği toplantımızı 22 Nisan 2011 tarihinde İstanbul'da YYD'nin Türkiye Ofisinde gerçekleştirdiğimizin haberini duyurmaktan büyük heyecan duymaktayız. Toplantıda Yeryüzü Doktorları İkinci Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Yeryüzü Doktorları'nın medikal kurtarma birimi olan YYD-SAR timinin ekip üyelerinin de katıldığı toplantının bütün yönleriyle verimli geçtiği kanaatindeyim. İnsanlık adına umuyorum ki büyük projelere, hizmetlere, çalışmalara ve operasyonlara hep birlikte imza atacağız...

Sevdiklerinizle ve mutlu olduklarınızla afetsiz-huzur dolu günler dileklerimle kalın sağlıcakla...

                                                                                         

 

 

Bu haber 3599 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

LANGUAGE

TurkeyUnited KingdomFranceGermanyItalySpainSuudi ArabiaChinaRusianJapanGreekPortugualNorwayBulgariaRomania
12 KASIM DÜZCE DEPREMİNİN ANISINA12/Kasım/2015

AFET MONİTÖRLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GOOGLE MAPS

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ÜYE İŞLEMLERİ

SAYAÇ

ACAT K-9 UNIT

ACAT K-9 UNIT


Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu l Sitene Ekle l RSS Kaynağı