Acil ve Afet Derneği Resmi Web Sitesi
ANASAYFA MEVZUAT YÖNETİM ŞUBELER FORUM ANKETLER RESİMLER VİDEOLAR SPONSORLAR İLETİŞİM
Button For Website by Vista-Buttons.com v5.7

SON HABERLER

ANKET

2019'da Yapacağımız Uluslarası Afet Fuarı ve Kongresinin Ana Teması Sizce Ne Olmalıdır?Tüm Anketler

VAN DEPREMİ ve YAPILMASI GEREKENLER

İlhan ÖZTÜRK

08/Kasım/2011, 18:36

İlhan ÖZTÜRK

VAN DEPREMİ ve YAPILMASI GEREKENLER

 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) rakamlarına göre Van’daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 471, yaralıların sayısı ise bin 650.

 

Yaptığımız 81 İl Afet ve Olağan Dışı Durum Risk Analizine göre Van ilinin riskleri şöyleydi; Deprem, Sivil Kargaşa, Sel-su Taşkını, Trafik-ulaşım Kazaları, Terörist Atak, Kuraklık, Nüfus Hareketleri, Endüstriyel Kaza, Kimyasal Kaza, Toprak Kayması, Çığ, Bulaşıcı Hastalık Salgını.

 

Bu yılın ilk çeyreğinde yapmış olduğumuz bu analiz çalışmamız bu güne kadar hiç şaşmadı: Ankara/Terör saldırısı, Rize/Sel, Van/Deprem…

 

Van depremi ile ilgili konuşmak için çok erken, müdahaleler ve yeniden yapılanma çalışmaları henüz tazeliğini korurken eleştirmek bazı şeyleri uygun olmayacağı kanaatindeyim.

 

Afet ve Olağan Dışı Durumların oluşmasını önlemek, meydana geldiğinde baş edebilmek, mal ve can kayıplarının önüne geçmek elbette birçok disiplinin ortaklaşa çalışmasını gerektirir. Öncelikle fotoğrafın tamamını görebilen liyakatli yöneticilerin varlığını gerektirir afetlerle başa çıkma işi. Hiçbir şey rastgele olmaz bu dünyada. Olağan dışı durumlardan habersiz bir yönetici normal gidişat bozulduğunda başlar bocalamaya ve yanlışlar yapmaya. Elbette bütün kurum-kuruluşlarıyla bir ekip işidir afetlerle baş edebilme...

 

Tehlike;

 

İnsanlara veya çevrelerinde, zarara veya yıkıma sebep olma potansiyeli bulunan her türlü (doğal, teknolojik ve sosyal kaynaklı) olaylardır.  

 

Risk;

 

Bir tehlikenin ortaya çıkma olasılığıyla, tehlike ortaya çıktığında meydana gelebilecek hasar ya da yaralanmanın şiddet derecesinin kombinasyonunu gösteren kavram ya da bir afette meydana gelebilecek şiddetli zarar ya da kayıp olasılığıdır.

 

İncinebilirlik;

 

Toplumun tehlikelerle başa çıkabilme kapasitesinin bir ölçüsüdür. Kişilerin, malların ya da çevrenin bir tehlikenin etkisi sebebiyle kayıp, yaralanma ve hasara maruz kalma seviyesidir. 

 

Hazırlık-Yönetilebilirlik;

 

Toplum için risk oluşturan durumların azaltılması için yapılan çalışmalar ya da bir afet durumunda etkilenen toplumun, zararları en aza indirgeme seviyesidir.

 

Risk Analizi;

 

Risk analizinin amacı; risk oluşturabilme potansiyeline sahip iç ve dış tehlikeleri tespit ederek ortadan kaldırmak veya ortadan kaldırmak mümkün değilse, bu tehlikelere yönelik özel planların yapılmasına öncülük etmektir.  

 

Risk analizinde insan sağlığı ile mal ve can kaybının en az indirilmesi önceliklidir. Risk analizlerine göre planlar düzenlenir, gerekirse güncellenir. İl afet ve olağan dışı durum risk analizleri şehir kurulurken başlanır ve her yeni uygulama sonrasında yenilenmesi gerekir.  

 

Risk analizi; tehlikenin derecesi, tipi ve karakteristiğini ölçen tehlike analizi ile afetin oluşması durumunda zararın boyutunu ölçen zarar görebilirlik analizi gibi iki ana başlıktan oluşur. Risk analizi yapılarak, ilin veya bölgesinde ne tür bir afet olabileceği, hangi sıklıkla karşılaşılabileceği, oluşabilecek zarar, toplumun ve çevrenin nasıl etkilenebileceği, toplumun ve çevrenin afetten ne derece zarar görebileceği belirlenir.

 

Kabul görmüş risk puanlama formülü şöyledir;

 

RİSK = TEHLİKE X İNCİNEBİLİRLİK / HAZIRLIK

 

Tam bu noktada durup öncelikle kendimize, sonra da bizlerin sağlığını, mal ve canlarımızın güvenliğini sağlamakla görevli olanlara şu soruları soralım;

 

-Var olan ve olası tüm tehlikeler belirlendi mi?

-Bu tehlikelerin afete neden olmasının önüne geçilmesi için planlar yapılıp önlemler alındı mı?

-Zarar görebilirlik analizleri yapıldı mı?

-Yönetebilirlik analizleri yapıldı mı?

-İlin risk analizi yapıldı mı?

-Riskler derecelendirilip kontrol edilip edilmeyeceği değerlendirildi mi?

-Başta bayındırlık ve şehir planlaması olmak üzere, AFAD, sağlık, çevre ve orman, tarım, emniyet, ulaşım ve itfaiye gibi birimlerin müdahale planları bütünleşik/uyumlu bir şekilde yapıldı ve görevlilerin bu planlarının gerçekliği denenip gözden geçirildi mi?

-Bu planlar hiç denendi mi?

-Halkın katılımı sağlandı ve halkla paylaşıldı mı?

 

Risk Azaltılması;

 

İl afet planları yapılırken mutlaka risk analizi sonrasında;

 

-Riskleri kaynağında yok etmeye çalışmak (önleme),

-Tehlikeli olanı, daha az tehlikeli olanla değiştirmek,

-Tehlikeleri azaltmaya çalışmak,

-Toplu koruma önlemlerini, kişisel korunma önlemlerine tercih etmek,

-Mühendislik önlemlerini uygulamak,

-Yeni ve özel durum planlamaları ile

-Halkın mutlaka bu reel planlara katılımı ve paylaşımı sağlanmalıdır.

Son cümle; önce kendinize ve sonra sizlerin/bizlerin canından, malından ve sağlığından sorumlu olanlara sorun bakalım ne durumdayız afet ve olağan dışı durumlara karşı?

 

Ben söyleyeyim; liyakatsizlik ve akraba-i taallukat ilişkilerinin koltuğa yapışmayı belirlediği günümüzde bizlerin canı daha çok yanacaktır.

 

(Van Depremi analizimiz ve değerlendirmesi bir sonraki yazımızda olacaktır).

Bu haber 2454 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

LANGUAGE

TurkeyUnited KingdomFranceGermanyItalySpainSuudi ArabiaChinaRusianJapanGreekPortugualNorwayBulgariaRomania
12 KASIM DÜZCE DEPREMİNİN ANISINA12/Kasım/2015

AFET MONİTÖRLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GOOGLE MAPS

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ÜYE İŞLEMLERİ

SAYAÇ

ACAT K-9 UNIT

ACAT K-9 UNIT


Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu l Sitene Ekle l RSS Kaynağı