ileilhan

UKRAYNA’DA NÜKLEER SANTRAL VURULDU

Rusya Ukrayna’nın Zaporijya nükleer santralini vurdu…

Zaporijya Nükleer Santralinde yangın çıktı. Ukrayna’dan yapılan saldırı sonrası “Çıkan yangında eğer patlama yaşanırsa bu Çernobil’den 10 kat daha etkili bir etkiye neden olacak.” denildi.

Gelen son dakika haberlerine göre ise; Zaporjiya Nükleer Santrali’nde çıkan yangının söndürüldüğü belirtildi. Rus kuvvetleri Zaporijya nükleer santralini çatışmaların ardından ele geçirdi.

Diğer yandan; Rusya’nın kuşatması Ukrayna’nın 3 farklı kanadından merkeze doğru ilerliyor. Kiev, Harkov, Odessa, Herson, Zaporijya ve Çernihiv kentlerinde sıcak çatışmalar yaşanıyor.

Ukrayna’da Rus güçlerinin yaklaştığı Avrupa’nın en büyük santrali Zaporijya Nükleer Santrali sahasındaki çatışmalar sonucu yangın çıktığı aktarıldı. Çıkan yangın neticesinde olası bir patlama yaşanırsa Ukrayna’dan yapılan açıklamaya göre Çernobil’den 10 kat büyük bir felaket yaşanması ihtimal dahilindeydi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus askeri birliklerin Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırılarının durdurulması gerektiğini belirterek bir patlama olması halinde bunun, Avrupa’nın sonu olacağını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden da konuyla ilgili bir açıklama yaparak Rusya’nın bölgedeki saldırıları derhal durdurmasını istedi.

1623total visits,3visits today

Yazar hakkında

ilhan administrator

Bir cevap yazın