Acil ve Afet Derneği Resmi Web Sitesi
ANASAYFA MEVZUAT YÖNETİM ŞUBELER FORUM ANKETLER RESİMLER VİDEOLAR SPONSORLAR İLETİŞİM
Button For Website by Vista-Buttons.com v5.7

SON HABERLER

ANKET

2019'da Yapacağımız Uluslarası Afet Fuarı ve Kongresinin Ana Teması Sizce Ne Olmalıdır?Tüm Anketler

 

 

KURULUŞ AMACIMIZ


Dernek, doğal, teknolojik ve insan eliyle meydana gelen olağan dışı durumlarda ve afetlerde acil sağlık hizmetleri ve kurtarma hizmetleri sunmak, medikal kurtarma ve arama kurtarma faaliyetleri yapmak, profesyonel bir çalışma ile gönüllü olarak bu faaliyetleri yerine getirmek, konuyla ilgili her tür basım, yayın ve akademik faaliyetlerde bulunmak, toplantı, panel, kongre, konferans, seminer ve çalıştay düzenlemek, afet ve olağan dışı durum eğitim, araştırma, geliştirme ve yönetim merkezleri kurmak, konuyla ilgili eğitmenlik ve danışmanlık yapmak, araştırma / geliştirme faaliyetleri ile proje çalışmaları yapmak amacı ile kurulmuştur.

 

MİSYONUMUZ


Toplumun güç ve kaynaklarını harekete geçirerek, Her koşulda, her yerde ve her zaman insan sağlığını korumak ve toplumun afetlerle mücadele kapasitesinin geliştirilmesini desteklemek.

 

VİZYONUMUZ


Tüm toplum ile kucaklaşan, ulusal ve uluslararası düzeyde saygınlığa sahip; toplumun acil durum ve afetlere yanıt kabiliyeti bakımından bilgi, beceri ve hizmet kalitesini sürekli geliştiren bir kuruluş olmak.

 

İLKELERİMİZ


1. Bağımsızlık İlkesi

ACAT bağımsız bir kurumdur. İnsancıl faaliyetlerinde kamu otoritelerinin yardımcısı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yasalarına tabii, ancak kendisine uluslararası insani değerlere uygun hareket etme olanağı veren bir özerkliğe sahiptir.

 

2. Tarafsızlık İlkesi

ACAT; siyasi, dini, ideolojik hiçbir yayın yapmaz. Irk, dil, din, milliyet, sınıf, siyasi düşünce, vb. hiçbir ayrım gözetmez, düşmanlıklara taraf olmaz ve hiçbir zaman bu nitelikteki ihtilaflara girmez. İnsan sağlığını acil ve zorunlu ihtiyaçlara öncelik vererek korumaya çalışır.

 

3. İnsanlığa Saygı İlkesi

Her nerede olursa olsun, savaş, afet ve olağan dışı durumlarda ulusal ve uluslararası kapasitesi oranında insan hayatının ve sağlığının korunmasını, hasta mahremiyetine, insan hakları ve onuruna saygı duyulmasını, bütün insanlar arasında karşılıklı anlayışı, dostluğu, işbirliğini ve kalıcı barışın inşasını destekler.

 

4. Evrensellik İlkesi

ACAT, diğer ülke ulusal dernekleri ile evrensel etik kurallarına bağlı kalarak, eşit statüye sahip ve karşılıklı yardımlaşmada onlarla eşit sorumlulukları ve görevleri paylaşarak işbirliği yapar.

ACAT, benzer amaçlı uluslar arası  kurum ve kuruluşlara üye olur ve kendi amaçları ile örtüşen organizasyonların içinde yer alır.

 

5. Açıklık İlkesi

ACAT, herhangi bir derneğe üye olma yeterliliğine sahip olan herkese açıktır. Çalışmalarını bütün yurdu kapsayacak şekilde yürütür.

 

6. Bilimsellik İlkesi

ACAT, çalışmalarında akademik bilgiyi esas alır. Bilimsel olmayan, bilimin onaylamadığı hiçbir yöntem ve yaklaşım kullanmaz.

Çalışma alanı ile ilgili olarak, derneğin ve / veya üyelerinin yaptığı / yaptırdığı araştırma sonuçlarını, ürettiği akademik bilgiyi, yaptığı buluşu, geliştirdiği yöntemi telif hakları ile ilgili mevzuata bağlı kalarak benzer amaçlı kurum ve kuruluşlarla, üniversiteler ile ve toplumla paylaşır.

 

7. Gizlilik İlkesi

ACAT, üyelerinin tüm kimlik ve iletişim bilgilerini gizlilik ilkelerine bağlı kalarak, ilgili mevzuat gereği korur.

ACAT, üyelerinin kimlik ve iletişim bilgilerini dernek üye kaydı ve dernek içi iletişim amacı dışında hiçbir şekilde kullanmayacağını, hiçbir yerde yayınlamayacağını, adli ve resmi makamların talebi hariç her kim olursa olsun üçüncü şahıslara vermeyeceğini, hiçbir şekilde kullandırmayacağını ve koruyacağını taahhüt eder.

Bu sayfa 8431 defa görüntülenmiştir.

LANGUAGE

TurkeyUnited KingdomFranceGermanyItalySpainSuudi ArabiaChinaRusianJapanGreekPortugualNorwayBulgariaRomania
12 KASIM DÜZCE DEPREMİNİN ANISINA12/Kasım/2015

AFET MONİTÖRLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GOOGLE MAPS

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ÜYE İŞLEMLERİ

SAYAÇ

ACAT K-9 UNIT

ACAT K-9 UNIT


Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu l Sitene Ekle l RSS Kaynağı