ileilhan

Libya’da Salgın Hastalık Tehlikesi

Libya’da son bir haftada 75 kişi ölürken 323 kişi yaralandı.

DSÖ, ülkede salgın hastalıkların baş gösterebileceğini söylerken, AB ve Almanya taraflara çatışmaları durdurma çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Libya’da kısa süre önce yeniden başlayan çatışmaların salgın hastalıkları beraberinde getirebileceği uyarısında bulundu.

DSÖ’nün Libya temsilcisi Dr. Syed Cafer Hüseyin, Cuma günü yaptığı açıklamada, askeri çatışmalar nedeniyle insanların yerinden edilmesinin yanı sıra ülkede su kalitesi ve temizlik sorunlarının mevcut olduğunu kaydetti. Hüseyin, bu nedenle tüberküloz, kızamık ve ishalle ilgili hastalıkların baş gösterme tehlikesi bulunduğunu söyledi.

Hüseyin’in aktardığı verilere göre bir hafta önce başlayan çatışmalar kapsamında en az 75 kişi ölürken 323 kişiyse yaralandı. DSÖ’nün bölgedeki hastanelere ilaç tedarik ettiği bilgisini aktaran temsilci, “Bu malzemeler akut aşama olan ilk iki hafta için yeterli olacak” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) de bir hafta içinde 8 bini aşkın kişinin yerinden edildiğini açıkladı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, “Halihazırda 650 aile daha güvenli bölgelere aktarılmayı talep etmiş bulunuyor” dedi. Dujarric, erişim sorunları ve askeri çatışmalardan ötürü tahliye ekiplerinin bu çağrıların yalnızca yüzde 15’ine yanıt verebildiğini de sözlerine ekledi. Dujarric, çatışma bölgelerinde mahsur kalan ailelerin güvenlik çekinceleri bulunduğunu ve ayrıca ikmal malzemelerinin de tükenmekte olduğunu kaydetti.

Sözcü, tedavi ve yardımların ihtiyacı olan kişilere ulaştırılabilmesi amacıyla, BM’nin insani ateşkes çağrısını yinelediğinin altını çizdi.

6668total visits,1visits today

Yazar hakkında

ilhan administrator

Bir cevap yazın