ileilhan

HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA PATLAMA

Sakarya Hendek’te havai fişek fabrikasında patlama…

Saat 11.30 sularında Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama nedeniyle bölgeye sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Patlama kentin birçok ilçesinde hissedilirken, vatandaşlar deprem olduğunu sanarak sokaklara fırladı. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var” ifadelerini kullanırken 10 yaralının hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Bütün ekiplerimiz burada. Çalışmalarımız devam ediyor, patlamalar devam ediyor. Şu anda yaralılarımızı çıkarıyoruz, burası ana baba gibi. Gürültüden sesinizi duyamıyorum. Hala patlamalar devam ediyor, rakam verirsem yanıltırım. Şu anda biz bir yandan patlamak üzere olan bir depoyu soğutmaya çalışıyoruz, bir yandan yaralıları taşımaya çalışıyoruz, bir yandan yangını söndürmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu “Tabi burası sevindirici bir yanı var. Şehrin çok uzağında, yerleşim yerlerine uzak bir yerde. Halkımıza zarar verebilecek bir durumda değil. Burada tam yetkili kimseye ulaşamadık. İtfaiye ve ambulansların dışında kimsenin içeriye girmesine izin verilmiyor. 150’ye yakın çalışanın olduğu, içerideki insanların durumuyla ilgili net bir bilgimiz yok. Can kaybı olmadığı bilgisini aldık, ama net bilgiyi yetkililer verebilirler. Buraya yaklaşık 30 kilometre ilerden de duyuldu bu patlamalar. Yakın çevredeki evlerin camlarına varıncaya kadar patlama oldu. Yüksek basınçlı bir patlamaydı. Ben 15 kilometre öteden net bir şekilde, şiddetli bir şekilde duyduk” dedi.

Bir görgü tanığı ise “İnsanlar deprem oluyor zannetti. Çok büyük bir alanda hissedildi. Şuan duman görüyorum sadece, alev göremiyorum. Faaliyette bir fabrikaydı. Yaklaşık 250 çalışanı olan orta ölçekli bir fabrika diyebiliriz. Deponun patladığı söyleniyor. Depoya bakan yüzde çok fazla hasar var. Çok yüksek bir sesti. Basınçla sarsıldık. Adapazarı’nda yakınlarımız ‘deprem oluyor’ diye aradı. Mesafe merkeze 25 kilometrelik uzakta. 25 kilometrelik bir alana yayıldı diyebilirim” dedi.

Sahada çalışanlara not;

  1. Amonyum Nitrat, Fosfor ve Antimon Sülfür havai fişek imalatında kullanılan ana bileşiklerdir. Amonyum nitrat suyla temas ettiğinde kapalı alanlarda büyük patlamalara neden olur. Bu nedenle söndürme ve soğutma çalışmalarında su değil köpük kullanılmalıdır.

  2. Fosfor ve antimon sülfür ise yoğun solunduğunda toksiktir. Solunmaması gerekir.

  3. Güvenlik mesafesi minimum 500 m dir.

  4. Müdahil personelin mutlaka en az B tipi solunum ekipmanı kullanması gerekir.

  5. Solunum maskelerinde mutlaka ABEK filtre kullanılmalıdır.

5488total visits,2visits today

Yazar hakkında

ilhan administrator

Bir cevap yazın