Acil ve Afet Derneği Resmi Web Sitesi
ANASAYFA MEVZUAT YÖNETİM ŞUBELER FORUM ANKETLER RESİMLER VİDEOLAR SPONSORLAR İLETİŞİM
Button For Website by Vista-Buttons.com v5.7

SON HABERLER

ANKET

2019'da Yapacağımız Uluslarası Afet Fuarı ve Kongresinin Ana Teması Sizce Ne Olmalıdır?Tüm Anketler

UMKE'nin deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı

UMKE'nin deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı

Tarih 22/Temmuz/2012, 00:28 Editör İlhan ÖZTÜRK

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Fethiye'de özel bir hastanede çeşitli kurumlardan 150 kişinin katıldığı bir afet eğitimi gerçekleştirdi.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi, Fethiye Belediye İtfaiyesi ve Fethiye Emniyet Müdürlüğü'nden yaklaşık 150 kişinin katıldığı tatbikatta ilk kez kimyasal sızıntıdan etkilenen üç ayrı kişinin temizlenmesi de uygulandı. 7.6 şiddetinde olası bir deprem, yangın ve göçük altında kalanların hastaneden tahliyesi sırasında gerçeği aratmayan görüntüler izlendi.

Olası bir afet esnasında yaşanacak ölüm vakalarını en aza indirmek ve hızla yaralılara müdahale etmek amacıyla yapılan tatbikatta halatlarla iki yaralı ile bir ceset ayrı ayrı indirilerek, ambulanslarla sevk edilirken, çıkan yangın ise itfaiye ekibi tarafından söndürüldü. Hastane içerisindeki yaralılara ekipler tarafından ilk müdahale yapıldıktan sonra sedyelere alınıp, hastane bahçesine taşınırken, bu görüntüler de gerçeği aratmadı.

UMKE ve hastane kurtarma ekipleri, yaklaşık 2 saat süren tatbikat sırasında laboratuardan sızan kimyasaldan etkilenen 3 kişiyi temizleyip tedavi altına aldı.

Fethiye Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Tıbbi Direktör Opr. Dr. Murat Aynacı, hastane olarak afete hazırlıklı olmak için afet planı eğitimi ve deprem tatbikatına yaklaşık 150 kişinin katıldığını belirterek, "İki gün süren eğitimde afetlerde sağlık hizmeti, risk analizi, tesis güvenliği, komuta merkezi planlaması, afetlerde tahliye, kitlesel yaralanmalar, triaj ve acil servis yönetimi, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikeler ile endüstriyel kazalara hazırlık planlaması gibi konularda uygulamalı eğitim verilmiştir. Eğitim sonunda hastane personeli, UMKE ve Fethiye İtfaiyesi'nin de katılımıyla Ölüdeniz'de 7.6 büyüklüğünde bir deprem ve yangın senaryolarını içeren bir tatbikat yapılmıştır" dedi.

Acil ve Afet Tıbbi Derneği (ACAT) Genel Başkanı Dr. İlhan Öztürk, "Türkiye'de üniversite hastaneleri dahil 13 hastanede afet planı ve eğitimi yaptık. Amacımız olası bir afete karşı tüm kurumlarla entegre şekilde olabilmek için yapılmıştır. Bugünkü tatbikatta laboratuarda olan sızıntı sırasında kimyasaldan etkilenenler de yıkandı" diye konuştu.


http://www.memurlar.net/haber/260114/ 

Bu haber 1903 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BASINDA ACAT

HERKESE EĞİTİMLİ KÖPEK

HERKESE EĞİTİMLİ KÖPEK Antalya Hayvan Barınağındaki Köpeklere Temel Eğitim Verilerek, İsteyen ve Bakabilecek Herkese Temel Eğitimli Köpek ...

ACAT ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

ACAT ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI ACAT ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE ACİL VE AFET KONUSUNDA AKADEMİK ÇALIŞMALAR YAPMAK ÜZERE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ ...

LANGUAGE

TurkeyUnited KingdomFranceGermanyItalySpainSuudi ArabiaChinaRusianJapanGreekPortugualNorwayBulgariaRomania
12 KASIM DÜZCE DEPREMİNİN ANISINA12/Kasım/2015

AFET MONİTÖRLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GOOGLE MAPS

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ÜYE İŞLEMLERİ

SAYAÇ

ACAT K-9 UNIT

ACAT K-9 UNIT


Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu l Sitene Ekle l RSS Kaynağı