Acil ve Afet Derneği Resmi Web Sitesi
ANASAYFA MEVZUAT YÖNETİM ŞUBELER FORUM ANKETLER RESİMLER VİDEOLAR SPONSORLAR İLETİŞİM
Button For Website by Vista-Buttons.com v5.7

SON HABERLER

ANKET

2019'da Yapacağımız Uluslarası Afet Fuarı ve Kongresinin Ana Teması Sizce Ne Olmalıdır?Tüm Anketler

AFETLERE HAZIRLIK TATBİKATI

AFETLERE HAZIRLIK TATBİKATI

Tarih 21/Temmuz/2012, 23:35 Editör İlhan ÖZTÜRK

Fethiye Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi, olası bir afet durumuna hazırlıklı olmak amacıyla Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve Acil Afet Derneği işbirliğinde deprem tatbikatı düzenledi.

7 Fethiye UMKE personeli olmak üzere 137 kişinin katıldığı eğitim çalışması başarılı bir şekilde tamamlandı Tatbikat kapsamında afetlerde sağlık hizmetleri, risk analizi ve risk yönetimi, tesis güvenliği, komuta merkezi planlanması, afetlerde tahliye, kitlesel yaralanmalar, triaj ve acil servis yönetimi, kimyasal biyolojik tehlikeler ile endüstriyel kazalara hazırlık planlanması gibi konularda personele bilgiler aktarıldı.

Fethiye Belediyesi İtfaiyesi’nin de katıldığı organizasyonda, üst katlardan yapılan yaralı tahliyeleri adeta gerçeğini aratmadı. Belirlenen senaryo kapsamında hastane bahçesine yaralıların sağlık durumlarına göre birimler oluşturuldu. Tahliye edilen yaralılar ambulanslarla başka sağlık kurumlarına taşınırken, bazıları da tedavi altına alındı. İkinci bölümde ise hastane içinde kalan yaralı personelin triajı ve tahliyesi gerçekleştirildi. Kimyasal maddelerle teması olan yaralılar ise belirlenen yöntem kapsamında yıkandı.

Tatbikat sonucunda değerlendirmelerde bulunan Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi Tıbbi Direktörü Op. Dr. Murat Aynacı, “17-19 Temmuz 2012 tarihleri arasında hastane afet planı eğitimi, 130 kişi hastane personeli ve 7 UMKE personeli olmak üzere 137 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Tatbikatta afetlerde sağlık hizmetleri, risk analizi ve risk yönetimi, tesis güvenliği, komuta merkezi planlanması, afetlerde tahliye, kitlesel yaralanmalar, triaj ve acil servis yönetimi, kimyasal biyolojik tehlikeler ile endüstriyel kazalara hazırlık planlanması gibi konularda personele bilgiler aktarıldı. Eğitim sonunda hastane personeli, UMKE ve Fethiye Belediyesi İtfaiyesi’nin de katılımıyla Ölüdeniz’de 7,6 büyüklüğünde bir deprem ve yangın senaryolarını içeren bir tatbikat yapılmıştır” dedi. Açıklamasını sürdüren Aynacı, “Bu eğitim ve yapılan tatbikatın amacı; Muğla ilinin öncelikli riski olan deprem, yangın ve sel gibi afet ve olağan dışı durumlara hastane personelinin hazırlıklı olması ve verilen sağlık hizmetini kesintisiz olarak nasıl sürdürebileceği konularında yöneticileri ve personeli bilinçlendirmektir.

Eğitim; 2009 yılından bu yana, ülkemizde acil ve afet konusunda birçok akademik çalışma yapan ve sertifikalı eğitim veren Acil Afet Derneği’nin 3 uzmanı tarafından verilmiştir” diye konuştu.

Tatbikatı yöneten Acil Afet Derneği Genel Başkanı Dr. İlhan Öztürk, “2009 yılından bu yana akademik çalışmalara önem veren bir derneğiz. Bu konuda geniş kapsamlı çalışmalar yapmaktayız. Bu çalışmayı Fethiye Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’nin talebi üzerine yaptık. Şu zamana kadar aralarında üniversite hastaneleri de bulunan 13 hastanenin acil afet planı eğitimlerini gerçekleştirdik. Burada 2 amacımız var. Birincisi hastane yönetiminin olası bir afet anında koordinasyonu sağlaması, ikinci ise kurumların entegre bir şekilde çalışmasını sağlamak. Bu hedeflerimize ulaştığımızı düşünüyorum. Hastane yönetimine ve emeği geçen personele teşekkür ederim. Eğitimlerimizin devamı gelecek. Türkiye genelinde 3. özel hastanede bu tatbikatı tamamladık” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.fethiyehaber.com/afetlere-hazirlik-tatbikati/

Bu haber 1913 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BASINDA ACAT

HERKESE EĞİTİMLİ KÖPEK

HERKESE EĞİTİMLİ KÖPEK Antalya Hayvan Barınağındaki Köpeklere Temel Eğitim Verilerek, İsteyen ve Bakabilecek Herkese Temel Eğitimli Köpek ...

ACAT ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

ACAT ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI ACAT ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE ACİL VE AFET KONUSUNDA AKADEMİK ÇALIŞMALAR YAPMAK ÜZERE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ ...

LANGUAGE

TurkeyUnited KingdomFranceGermanyItalySpainSuudi ArabiaChinaRusianJapanGreekPortugualNorwayBulgariaRomania
12 KASIM DÜZCE DEPREMİNİN ANISINA12/Kasım/2015

AFET MONİTÖRLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

GOOGLE MAPS

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ÜYE İŞLEMLERİ

SAYAÇ

ACAT K-9 UNIT

ACAT K-9 UNIT


Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu l Sitene Ekle l RSS Kaynağı