ileilhan

CORONA VIRUS PANDEMİSİNDE SON DURUM

Çin’de bir hayvan pazarında ortaya çıktığı düşünülen ve insandan insana bulaşma yeteneği de olan yeni tip korona virüs (Covid-2019) her gün onlarca insanı öldürmeye devam ediyor.

Ölüm oranındaki ve bulaşan kişi sayısındaki artış, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) de harekete geçirdi ve acil durum ilan edildi.

Geçtiğimiz günlerde Japonya’ya da sıçrayan salgın nedeni ile Avrupa’daki ilk ölüm de duyuruldu.

Fransa Sağlık Bakanı Agnès Buzin, ülkede bulunan Çinli bir turistin korona virüs (COVID19) nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Corona virüste son durum, gündemin en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Yeni tip corona virüsten ölenlerin sayısı her geçen gün, her geçen saat daha da artıyor. Tüm dünyayı korkutan corona virüsü ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Bugün gelen son dakika haberine göre virüsün ilk çıkış noktası olan Çin’de corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı duyuruldu. Corona virüsten ölenlerin sayısı ne kadar oldu? yanıtı ve son durum haberimizde.

CORONA VİRÜSTEN ÖLENLERİN SAYISI KAÇ OLDU?

Son dakika haberine göre virüsün ilk çıkış noktası olan Çin’de corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini aştı.

Dünya genelinde 74 bini aşkın kişide virüs vakasına rastlandı. Hastalığa yakalanıp kurtulanların sayısı ise 14.376’ye yükseldi.

Çin hükümetince hazırlatılan araştırma, 11 Şubat itibarıyla saptanmış 44 bini aşkın Covid-19 vakasını değerlendiriyor.

Sonuçlar salgına yol açan virüsün özellikleri, yayılma hızı ve yolları hakkında yapılan saptamaları büyük ölçüde doğrularken, tam olarak 44 bin 672 vaka hakkındaki bütün detayları içeriyor.

Bu vakaların yüzde 80,9’unun hastalar tarafından hafif atlatıldığı, yüzde 13,8’inin ağır ve yalnızca yüzde 4,7’sinin çok ağır geçtiği tespit edildi. Genel olarak hastalığa yakalananlar arasında ölüm oranı düşük kalırken, 80 yaş ve üzerindeki hastalarda ölüm riskinin çok yükseldiği görüldü.

Hastalığın kadın ve erkekleri de farklı etkilediği anlaşılıyor. Araştırma, erkeklerde ölüm oranının yüzde 2,8 kadınlarda ise yüzde 1,7 olduğunu ortaya koydu.

İRAN’DA İLK KEZ CORONA VİRÜS TESPİT EDİLDİ

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, Kum kentinde 2 kişiye yeni tip koronavirüsün bulaştığını söyledi.

Bulaşıcı hastalıklarla ilgili sağlık ekiplerinin söz konusu kentte çalışmalarına başladıklarını dile getiren Cihanpur, Kum’da yaşayan vatandaşları, insanlarla tokalaşma gibi yakın temastan kaçınmaları ve hijyene dikkat etmeleri konusunda uyardı.

BM’DEN KORKUTAN AÇIKLAMA 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın çeşitli ülkelerine yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sağlık sistemi zayıf ülkelere sıçramasından endişe ettiğini söyledi.

Pakistan-Hindistan sınırındaki Kartarpur Darbar Sahib Sih tapınağını ziyaret eden Guterres, burada yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınındaki durumun şu an için kontrol altında olduğunu söyledi.

Guterres, salgının sağlık sistemi gelişmemiş Afrika kıtasındaki ülkeler gibi ülkelere sıçramasından endişe duyduğunu dile getirerek, “Risk çok büyük ve dünya olarak buna hazır olmamız lazım. Dünya Sağlık Örgütü, böyle bir gelişme olduğunda nasıl müdahale etmesi gerektiği üzerinde çalışıyor.” ifadesini kullandı.

HASTANE DİREKTÖRÜ HAYATINI KAYBETTİ

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Corona virüsü (Covid-19) nedeniyle Dr. Liu Zhiming hayatını kaybetti. Liu, kentte virüs ile mücadelede kilit bir görev üstlenen Wuchang Hastanesi’nin Direktörü olarak görev alıyordu. Bugün yerel saat ile akşam 10:30’da hayatını kaybeden  Liu Zhiming virüs ile mücadelede kilit rol oynayan sağlık merkezinin en yetkili ismiydi.

BİR DOKTOR DAHA HAYATINI KAYBETMİŞTİ  

Geçtiğimiz günlerde Corona  virüsünün ciddiyetine dikkat çekmeye çalışan 34 yaşındaki  doktor Li Wenliang de salgın nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Wuhan’da bir hastanede görev yapan Li, 30 Aralık’ta mesajlaşma grubundaki paylaşımında, yeni tip Corona virüsten etkilenen 7 hastanın karantinaya alındığını belirterek salgın tehlikesine dikkati çekmişti.

Wuhan polisi, söz konusu paylaşımın ardından li hakkında “dedikodu yaymak” suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı.

JAPONYA’DAKİ GEMİDE KARANTİNA SÜRESİ BİTİYOR

Japonya Sağlık Bakanı Katsunobu Kato, Japonya’daki karantina gemisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kato bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, dün itibariyle içinde yaklaşık 2 bin 300 yolcunun kaldığı geminin, son testlerin negatif çıkması halinde yarından itibaren boşaltılabileceğini söyledi. Pazartesi günü itibarıyla tüm yolculardan test için boğaz sürüntüsü örneği alındığını kaydeden Kato, laboratuvar test sonuçlarının çarşamba günü hazır olacağını söyledi.

KAMBOÇYA’DAKİ GEMİDE VİRÜS ALARMI

Salgının yol açtığı endişe nedeniyle Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerde demirleyecek liman bulamamasının ardından Kamboçya tarafından kabul edilen kruvaziyerden karaya inen yolculardan birinde virüse rastlanması salgına ilişkin endişeleri artırdı. Kamboçya tarafından kabul edilen kruvaziyerden inen ve Malezya’ya uçan 83 yaşındaki Amerikalı bir kadının yeni tip corona virüsü (Covid-19) taşıdığının tespit edilmesi endişeye neden oldu.

Sihanoukville Limanı’na geçen hafta demirleyen geminin sahibi Holland America Line şirketinden yapılan açıklamada, Kamboçyalı sağlık görevlilerinin gemiden inmeyi bekleyen 255 yolcu ile 747 mürettebatı sağlık kontrolünden geçirdiği ve başkent Phnom Penh’deki otellerde kalan yolcuların sağlık kontrollerinin tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, “Şu anda, gemide veya oteldeki yolcuların ya da mürettebatın hiçbirinde hastalık bulgularına rastlanmadı. Evlerine dönen yolcularla yerel sağlık departmanları aracılığıyla irtibata geçilecek ve daha fazla bilgi verilecek” ifadesi kullanıldı.

AVRUPA’DA İLK ÖLÜM

Fransa Sağlık Bakanı Agnès Buzin, ülkede bulunan Çinli bir turistin korona virüs (COVID19) nedeniyle öldüğünü açıkladı. Bu ölüm, korona virüs kaynaklı Asya dışındaki ölüm olması nedeniyle dikkat çekiyor.

RUSYADA İKİ KADIN KARANTİNADAN KAÇTI

Ölümcül coronavirüsü nedeniyle karantina altında tutulan iki Rus kadın yanlarında 1 erkek çocukla birlikte hastaneden kaçtı. Olay ülkede şok etkisi yarattı. Rus sağlık yetkilileri olayla ilgili bir açıklama yapmadı.

Farklı Rus hastanelerinde karantinaya alınan hastalar, izolasyon odalarının kötü koşulları, doktorlarla ilgili sorunlar ve karantina protokollerinden şikayetçi.

Karantina altındaki hastaneden kaçan kadınların, Rus turistlerin popüler tatil merkezi olarak tercih ettiği Çin’in Hainan bölgesinden geldiği belirtiliyor.

JAPONYA’DA İLK ÖLÜM

Japonya’da corono virüsüne yakalanan bir hastanın öldüğü duyuruldu. Böylece ülkede corono virüs kaynaklı ilk ölüm gerçeklemiş oldu. Japon yetkililer Kaganawa kentinde yaşayan 80 yaşındaki bir kadının corona virüs nedeniyle öldüğü bilgisini paylaştı. Japonya hastalığın öldürdüğü üçüncü ülke oldu.

TÜRKİYE’DE CORONA VİRÜS KARANTİNASI SONA ERDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’in Wuhan kentinden gelen 42 kişinin 14 günlük karantina süresinin bittiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çıkan sonuçlar negatif yani herhangi bir virüse rastlanmadı. 42 kişi taburcu edildi” dedi.

TAHLİL SONUÇLARINDA VİRÜS ÇIKMADI

* 14 günlük karantina bitti. 42 kişi taburcu edildi. Son tahlil sonuçlarında da virüs çıkmadı. Taburcu edilenlerin dışarıda takibine gerek yok. Bütün vatandaşlarımızla görüştüm, beş tane de çocuğumuz vardı. Bundan sonraki süreçte normal hayatlarına devam edecekler.

42 KİŞİ TABURCU OLDU

* İçeride sağlık personeli dahil 61 kişi bulunuyor. 42 kişi bugün itibariyle taburcu oldu. Yabancı vatandaşlar ise birgün daha kalarak yarın ülkelerine dönecekler.

Wuhan şehrindeki Türk vatandaşları, Türkiye’den gönderilen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kargo uçağıyla tahliye edilmişti. Çin’den uçağa binerken kontrol edilen hiçbir vatandaşta corona virüsü belirtisi olmadığı daha önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyurulmuştu.

TÜRKİYE’YE CORONA VİRÜS GELDİ Mİ?

Türkiye’de, yeni tip corona virüse (Covid-19) ilişkin tedbirler aldıklarını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Risk şu an daha az. Ülkede corona virüs hastasına şu ana kadar rastlanmadı” bilgisini verdi.

Corona virüsün 28 ülkede görüldüğüne işaret eden Koca, şu an toplamda 45 bin 260 vaka bulunduğunu, bunlardan 518’inin Çin dışında görüldüğünü söyledi.

Bütün önlemleri, bu hastalığın ülkeye girişini önleme noktasında aldıklarını anlatan Koca, Dünya Sağlık Örgütünün önerisinden önce termal kamera ve karantina sistemine başladıklarını, ayrıca yurt dışından canlı hayvan ve benzeri ürünlerin ülkeye girişini önlediklerini anımsattı.

Koronavirüs Bilim Kurulunun hastaya nasıl davranılması gerektiğine yönelik yayınladığı genelgenin tüm sağlık kuruluşlarına dağıtıldığını aktaran Koca, “Karantina odaları ve takibi dahil olmak üzere referans hastaneleri belirlendi. Nasıl davranılacağı rehberde net olarak belirlendi. Ülke olarak, olması gereken bütün hizmet ve tedaviyle ilgili hazırlıklarımızı tamamladık” ifadelerini kullandı.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR? 

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

3909total visits,1visits today

Yazar hakkında

ilhan administrator

Bir cevap yazın